Jak zapobiegać i leczyć chorobę legionistów?

Jak zapobiegać i leczyć chorobę legionistów?

Category : Zdrowie

Choroba legionistów jest wywoływana przez bakterie Legionella znajdujące się w niektórych rodzajach wody. Jest to rodzaj zapalenia płuc i jest trudna do zdiagnozowania. Nieleczona może prowadzić do legionellowego zapalenia płuc, które może być śmiertelne. W Stanach Zjednoczonych na chorobę tę zapadają rocznie około 2-3 osoby. Czytaj dalej, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat choroby legionistów, jej objawów, diagnostyki, zapobiegania, leczenia i czynników ryzyka.

Co to jest choroba legionistów?

Choroba legionistów to rodzaj zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Legionella pneumophila. Choroba ta występuje najczęściej u osób, które wdychają rozpylone krople wody zawierające bakterie Legionella. Nie jest to forma grypy. U osób, u których rozwinie się choroba legionistów, mogą wystąpić takie objawy, jak gorączka, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i głowy. Istnieje wysokie ryzyko zgonu.

Diagnostyka choroby legionistów

Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania i istnieje niewiele specyficznych testów. Objawy nie są specyficzne, a dokładna diagnoza opiera się na znalezieniu bakterii w płucach lub plwocinie. Lekarz będzie prawdopodobnie zadawał pytania dotyczące objawów, historii choroby i ostatnich aktywności, np. podróży. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej może wykazać zapalenie płuc, ale nie wykaże obecności bakterii. Badanie krwi w kierunku chorób wywoływanych przez bakterie nie jest pomocne w przypadku choroby legionistów.

Zapobieganie chorobie legionistów

Przepisy EPA wymagają, aby chłodnie kominowe były czyszczone co najmniej raz dziennie. Kolejnym źródłem bakterii Legionella są szamba. W ciepłe dni lub podczas ulewnego deszczu bakterie te mogą znajdować się w wodzie. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, która osłabia Twój układ odpornościowy, np. pacjenci po przeszczepach, osoby z HIV/AIDS lub przyjmujące leki immunosupresyjne, jesteś bardziej narażony na zachorowanie na chorobę legionistów.

Leczenie choroby legionistów

Powszechnie stosowanym lekiem na chorobę legionistów jest azytromycyna. W ciężkich przypadkach konieczne może być przyjęcie do szpitala i podanie antybiotyków dożylnie. Nie ma szczepionki, która zapobiegałaby chorobie legionistów. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka mogą podjąć działania zapobiegające chorobie, w tym nie kąpać się pod prysznicami lub w jacuzzi, nie korzystać ze stawu lub basenu jako jedynego źródła wody oraz unikać innych osób, które zachorowały na tę chorobę.

Jak wyleczyć się z choroby legionistów?

Kiedy u osoby, u której zdiagnozowano chorobę legionistów, lekarze często zalecają przyjmowanie antybiotyków przez 10 dni. Jeśli stan osoby nie ulegnie poprawie, bakterie zostaną zabite przez antybiotyki. W przypadku zdiagnozowania choroby legionistów należy poinformować lekarza o chęci podjęcia próby samodzielnego wyleczenia. Będzie to wymagało przyjmowania antybiotyków przez 10 dni. Po upływie 10 dni, jeśli objawy choroby nie ustąpią, można poprosić lekarza o przedłużenie podawania antybiotyków.

Podsumowanie

Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc wywoływanym przez bakterie znajdujące się w wodzie. Nie jest ona odmianą grypy. U osób, u których rozwinie się ta choroba, mogą wystąpić takie objawy, jak gorączka, zmęczenie, bóle mięśni i bóle głowy. Istnieje wysokie ryzyko zgonu. Bakteria ta znajduje się zwykle w wodzie, w tym pod prysznicami i w fontannach, w chłodniach kominowych oraz w wodzie używanej do nawadniania upraw. Zapobieganie obejmuje rezygnację z kąpieli pod prysznicami lub w jacuzzi oraz unikanie innych osób, które zachorowały na chorobę legionistów. Osoba, u której zdiagnozowano chorobę, może wyleczyć się za pomocą antybiotyków.